Myjesz jabłka w wodzie i wycierasz w ściereczkę? Nie usuniesz tak chemii! Mamy skuteczną i prostą metodę!

Polub i udostępnij na:

Zagadnieniem usuwania pozostałości pestycydów z warzyw i owoców zajęli się naukowcy z University of Massachusetts w USA.

Na łamach czasopisma „Journal of Agricultural and Food Chemistry” stwierdzili, że ich wymycie w wodzie i wypolerowanie ściereczką może co najwyżej usunąć z ich powierzchni kurz i widoczne zanieczyszczenia. Usunięcie pestycydów nagromadzonych na skórce wymaga więcej wysiłku.

” – Użycie pestycydów pomaga zwiększyć plony upraw, choć od dawna mówi się o ich niezbadanych wpływie na ludzki organizm” – mówi dr Lili He, główna autorka badania. – Standardową procedurą oczyszczania owoców z zanieczyszczeń jest ich mycie pod bieżącą wodą, jednak trzeba zaznaczyć, że w przypadku niektórych środków chemicznych to zdecydowanie za mało! Część tego typu związków zostaje wchłonięta przez owoce i warzywa, co czyni nieskuteczną tą z najpopularniejszych metod oczyszczania” – przestrzega.

Wraz z innymi naukowcami dr He postanowiła sprawdzić, jaka metoda mycia owoców rzeczywiście pozwala pozbyć się z nich pestycydów. W badaniu pod lupę wzięto dwa preparaty:  fungicyd o nazwie tiabendazol, który jak udowodniono przenika przez skórkę owocu do jego środka, oraz owadobójczy fosmet.

Następnie naukowcy myli zanieczyszczone owoce w  trzech różnych roztworach: czystą wodą z kranu, wodnym jedno procentowym roztworem sody oczyszczonej oraz zatwierdzonym przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) środkiem wybielającym Clorox. Na ten ostatni zdecydowano się, gdyż dwuminutowe płukanie owoców Cloroxem jest powszechną procedurą stosowaną przez producentów owoców i warzyw. Ma on za zadanie usuwać z powierzchni plonów resztki pestycydów, czyniąc je tym samym bezpiecznymi do jedzenia.

Co zaskakujące,wyniki wskazały, że roztwór sody oczyszczonej – tej samej, którą używa się powszechnie w domach na całym świecie chociażby do ciast– był najskuteczniejszy w zmniejszaniu ilości pestycydów zawartych w jabłkach. Wystarczyła kąpiel trwająca około  12-15 minut by usunięte zostało 80 proc. tiabendazolu i 96 proc. fosmetu.

„Odchylenia te to najpewniej skutek większej absorpcji tiabendezolu przez jabłko” – tłumaczy dr He.

 

Jak wyjaśnia pani naukowiec, dokładne badania udowodniły, że tiabendazol wnikał w środek jabłka na głębokość 80 mikrometrów, podczas gdy fosmet wykryto tylko do głębokości 20 mikrometrów.

„Doskonałą i do tego niedrogą metodą na dogłębne pozbycie się pestycydów z warzyw i owoców jest wymoczenie ich w roztworze sody oczyszczonej – poinformowali naukowcy.

 

 

Jest to w ich opinii najskuteczniejszy sposób usuwania środków chemicznych z powierzchni produktów roślinnych. Musimy jednak wiedzieć, że mimo naszych starań część związków (do 20 proc.), która przeniknęła do wnętrza owocu, pozostanie w nich już do końca.

Masz znajomych, którzy uwielbiają owoce i warzywa? Koniecznie podziel się z nimi tym artykułem.

źródło: Pap Nauka w Polsce
Polub i udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *